Yerba Mate co to jest, historia i pochodzenie

Yerba Mate, czym jest oraz jakie jest jej pochodzenie

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Co to Yerba Mate?

Yerba Mate to napój o niezwykłych właściwościach, dlatego zyskuje coraz większą popularność. Swoją unikatowość zawdzięcza właściwościom i bogatemu składowi. Mieszkańcy Ameryki Południowej już od wieków znają i cenią sobie korzystne działanie liści ostrokrzewu paragwajskiego.

Ma postać wysuszonego ciemnozielono-szarego pyłu z drobnymi kawałkami liści oraz gałązek z ostrokrzewu paragwajskiego. Yerba Mate ma na ogół gorzki smak, ale jej różnorodność i możliwości przygotowania sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Ameryka Południowa - Brazylia, Paragwaj, Urugwaj, Argentyna - miejsce pochodzenia Yerba Mate

Skąd pochodzi Yerba Mate?

Wszystko zaczęło się od zderzenia dwóch cywilizacji: jezuitów i rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej. Przybyli, obserwując życie tubylców, szybko zwrócili uwagę na zielony płyn pity przez Indian. W związku z tym liście wiecznie zielonego krzewu stały się głównym punktem zainteresowania misjonarzy, którzy zauważyli ich pozytywny wpływ na ludzki organizm. Zrozumieli, że regularne spożywanie naparu jest źródłem siły fizycznej i łagodzi uczucie głodu. Na własnej skórze poczuli cudowne działanie liści, które przede wszystkim pomagały im w likwidowaniu zmęczenia, rozjaśniały umysł i uodparniały na panujące warunki. Nadana nazwa Yerba Mate wywodzi od słowa hierba, czyli zioło oraz mati, oznaczające nazwę naczynia do jej picia. Jezuici ostatecznie zaczęli odpowiadać za masową uprawę roślin oraz produkcję suszu. W ten sposób ostrokrzew paragwajski zyskał rozgłos i został rozpowszechniony jako alternatywa azjatyckiej herbaty na całym świecie.

Niewątpliwie niezwykłość rośliny potwierdza także jej obszar występowania, który zawęża się jedynie do terenów Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. Podczas produkcji Yerba Mate zebrane listki i gałązki ostrokrzewu paragwajskiego suszy się przepływającym, czystym powietrzem lub w dymie unoszącym się nad wielkimi paleniskami. Następnie susz poddaje się zmieleniu. Po tych etapach przetwór jest składany do leżakowania, a po odpowiednim czasie przesiewany i pakowany. Dzięki eksportowi mieszkańcy wszystkich kontynentów doceniają jej ożywiający i stymulujący wpływ na ciało i umysł.

Teraz kolej na Ciebie!

Wpis został opublikowany w kategorii Yerba Mate. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz