Jak pić Yerba Mate bez bombilli?

Odkryj Yerba Mate bez bombilli w saszetkach, rozpuszczalna, parzona przez zaparzacz

Yerba Mate

Dlaczego Yerba Mate zyskuje tak wielu zwolenników? W ostatnich latach napój zyskał na popularności, zarówno ze względu na jego zdrowotne właściwości, jak i przez to, że wiele topowych gwiazd chwali się swoim zamiłowaniem do naparu z ostrokrzewu paragwajskiego. Obecnie na rynku jest wiele odmian smakowych o zróżnicowanym stopniu intensywności i pochodzeniu. Tym samym, każdy może znaleźć coś dla siebie, a osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę, mają możliwość przetestowania wiele gatunków, aż znajdą ten, który odpowiada im najbardziej.

Poza klasycznym spożywaniem yerby przez bombille istnieje kilka innych sposobów, które może nie do końca uznawane są przez smakoszy za te właściwe, ale mogą być ułatwieniem dla tych, którzy nie mają czasu na rytualne przygotowywanie naparu.

 

Po przeczytaniu tego artykułu poznasz:

 

Yerba Mate w saszetkach

Z myślą o tych, którzy chcą cieszyć się smakiem Yerba Mate w podróży, producenci przygotowali alternatywę w postaci torebek ekspresowych, które zawierają 2-3 gram suszu. Powinno się je zalewać wodą o temperaturze nie większej niż 75°C. Napar parzony w ten sposób będzie nieco słabszy i charakteryzować się będzie delikatniejszym smakiem. Jest to opcja dla tych, którzy nie do końca są zdecydowani na picie Yerba Mate, aczkolwiek chcieliby spróbować rozpocząć z nią przygodę. Według sympatyków, picie naparu przygotowanego z saszetki ekspresowej w ogóle nie oddaje smaku oraz działania klasycznie parzonego napoju. Mimo wszystko ekspresowa Yerba to oszczędność czasu, ale także i pieniędzy. Nie trzeba inwestować w matero, bombillę czy termometr, wystarczy czajnik i kubek, a te przybory raczej są podstawowym wyposażeniem nawet najmniejszej kuchni.

 

Rozpuszczalna Yerba Mate

Przykład ten można przyrównać do kawy rozpuszczalnej. Dla smakoszy obydwu trunków jedyną dopuszczalną wersją będzie klasyczna, czyli mielona kawa, lub sypane suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Rozpuszczalna Yerba Mate jest alternatywą dla tych, którzy nie mają czasu, lub chcą uniknąć połykania drobniejszych części suszu, który przedostał się przez bombillę. Ten rodzaj ma wyraźniejszy smak, dlatego warto pamiętać, że łyżeczka rozpuszczalnej Yerby ma dużo więcej kofeiny i aromatu niż łyżeczka suszu. Zalewać należy wodą w temperaturze nie większej niż 90°C.

 

Yerba Mate parzona przez zaparzacz

Dla zwolenników tradycyjnego suszu, którzy nie do końca lubią pić Yerbę przez bombillę, są na rynku zaparzacze, które przypominają te do parzenia sypkiej herbaty. Działanie jest podobne. Do sitka należy zasypać susz, a następnie zalać go wodą. Warto sprawdzić, czy zaparzacz ma wystarczająco małe dziurki, aby nie przedostały się małe części Yerba Mate. Na rynku dostępne są różnie rodzaje sitek metalowych, bambusowych, papierowych lub materiałowe zaparzacze. Można również używać zamkniętych akcesoriów w formie kulki, w których umieszcza się liście ostrokrzewu, przyrząd wkłada się do kubka, a ten zalewa wodą. Po uzyskaniu ulubionego naparu zaparzacz należy wyciągnąć. Przy parzeniu za pomocą sitek czy innych przyborów warto używać grubo ciętych liści, ułatwi to odcedzanie i późniejsze czyszczenie. Woda, którą używamy, nie powinna mieć więcej niż 70-80°C.

 

Zaparzacz tłokowy

Kolejną możliwością parzenia Yerba Mate jest wykorzystanie zaparzacza tłokowego, który popularny jest w przygotowywaniu ziół lub kawy parzonej. Jest to doskonałe rozwiązanie dla pracowników biur, ponieważ szybko można zaparzyć większą ilość Yerba Mate, z której skorzysta kilka osób. Aby przygotować napar, należy wsypać ulubiony smak do zaparzacza – profesjonalnie zwanego french press zalać wodą o temperaturze 70-80°C i po 4-5 minutach — po uzyskaniu oczekiwanej intensywności — nacisnąć tłok. Ten sam susz można zalewać kilkukrotnie, aż straci smak. 

Wpis został opublikowany w kategorii Yerba Mate. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz