Yerba Mate – napój dla cukrzyków

Yerba Mate dla cukrzyków. Czy Yerba Mate obniża poziom cukru we krwi?

Yerba Mate jest napojem, który jest znany i ceniony na całym świecie ze względu na swoje wyjątkowe działanie pobudzające i poprawiające koncentrację. Jest zdrową alternatywą dla kawy, a jednocześnie wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Napar posiada wiele cennych wartości. Jedną z nich jest wysoka zawartość kwasu chlorogenowego. Charakteryzuje się on gorzkim smakiem, a w medycynie wykorzystuje się go jako składnik antybakteryjny, środek przeciwgrzybiczny i przeciwwirusowy. Kwas ten uznawany jest za środek odchudzający, powodujący po spożyciu zmniejszenie ilości przyswajanych cukrów. 

Kwas chlorogenowy reguluje wchłanianie glukozy, dlatego polecany jest osobom z insulinozależnymi. Podnosi też wrażliwość na insulinę, przez co może pomagać w zwalczaniu insulinooporności, będącej jednym z objawów wskazujących na możliwe wystąpienie cukrzycy typu II.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czy Yerba Mate obniża poziom cukru?

Od wielu lat prowadzone są badania mające na celu określenie wpływu spożywania Yerba Mate na rozwój cukrzycy. Podstawą do ich rozpoczęcia był fakt, iż zauważono spadek ryzyka zachorowania na cukrzycę u osób spożywających co najmniej 500 ml Yerba Mate, w porównaniu do tych, którzy spożywają 100 ml i mniej naparu dziennie.

Te spostrzeżenia skłoniły naukowców, do przeprowadzenia szerszych badań. Aby objąć jednoznaczne stanowisko, potrzebne były badania kliniczne. Postanowiono wykorzystać do tego otyłe myszy, które pozostawały na diecie wysokotłuszczowej. U zwierząt, które były pojone naparem z ostrokrzewu paragwajskiego, zaobserwowano zwiększoną tolerancję glukozy. Dowiodło to, że picie Yerba Mate może być pomocnym narzędziem w kontrolowaniu zaburzeń cukrzycowych.
Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22130241/

 

Badanie wśród chorych na cukrzycę – „Mate Tea”

Kolejnym krokiem w kierunku oceny wpływu Yerba mate na organizm diabetyków było przeprowadzenie badań z udziałem 29 osób chorych na cukrzycę typu II. W trakcie badania analizowano wpływ Yerba Mate na indeks glikemiczny chorych. 

Diabetycy spożywali napar 3 razy dziennie, a następnie przeprowadzono u Nich badania na ilość HbA1c, czyli hemoglobiny glikowanej. Wyniki wykazały, że po 20-40 dniach testów, poziom HbA1c był o 0,85% niższy, co potwierdziło pozytywny wpływ Yerba Mate na normowanie poziomu cukru we krwi. 

Źródło: https://www.researchgate.net/publication/51796630_Mate_Tea_Ilex_paraguariensis_Improves_Glycemic_and_Lipid_Profiles_of_Type_2_Diabetes_and_Pre-Diabetes_Individuals_A_Pilot_Study 

 

Yerba Mate a leki przeciwcukrzycowe

Warto pamiętać, że Yerba Mate, posiada jedyne działanie wspomagające. Nie może ona w pełni zastąpić przyjmowania insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych zapisanych przez diabetologa, lub innego lekarza prowadzącego. 

Yerba Mate jest napojem, który może mieć niepożądany wpływ na organizm. Picie naparu może powodować: zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia, zespół jelita drażliwego, zwiększone wydalanie moczu. Ze względu na  działanie moczopędne osoby zmagające się z takimi zaburzeniami powinny skonsultować chęć rozpoczęcia przygody z Yerba Mate z lekarzem specjalistą, bądź lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Należy również skonsultować spożywanie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego w połączeniu z lekami.

Wpis został opublikowany w kategorii Yerba Mate. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz