Czy picie kawy odchudza?

Czy kawa odchudza? Rodzaje kaw odchudzających

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Dostępna jest praktycznie w każdym miejscu, podawana na wiele różnych sposobów. Picie kawy wydaje się zwykłym codziennym nawykiem w celu poprawienia sobie samopoczucia po przebudzeniu lub otrzymania zastrzyku energii na cały dzień. Jest to główna zaleta picia kawy, o której każdy wie. Jednak wielu z Was zastanawia się, czy kawa odchudza? Stwierdzenie to jest mitem czy jednak faktem?

Czytając dalej artykuł, dowiesz się:

 

Kawa a odchudzanie – czy kawa odchudza?

Kawa posiada wiele różnych właściwości. Niektórzy uważają, że negatywnym oddziaływaniem kawy jest to, że tuczy. W tym celu warto zwrócić uwagę na wartość kaloryczną kawy. Okazuje się, że nie posiada ona żadnych kalorii (chyba że do polepszenia jej smaku zdecydujemy się na użycie mleka bądź cukru). Zaletą picia kawy, jest, więc fakt, że kofeina pomaga w odchudzaniu. Picie jej na czczo przynosi większe efekty jednak, jak wiadomo, nie jest zbyt zdrowe dla naszego organizmu i może wywoływać bóle żołądkowe.

Więc, w jaki sposób kawa odchudza? 

Kawa zmniejsza apetyt, zwiększa metabolizm oraz prowadzi do pojawienia się procesu lipolizy (uwalnia kwasy tłuszczowe z adipocytów – komórek gromadzących tłuszcz w ludzkim ciele) aż do spalania tkanki tłuszczowej. Dodatkowo kawa dostarcza energię, która może być wykorzystana podczas treningu. Należy mieć świadomość, że samo picie kawy nie wystarcza, aby uzyskać duży spadek masy. Należy również zadbać o zdrową dietę oraz regularną aktywność fizyczną. W takim połączeniu kawa będzie miała działanie wspomagające odchudzanie. Należy pamiętać o właściwym spożywaniu kawy. Chęć szybszego schudnięcia może wywołać w nas nawyk częstszego picia kawy i picia jej w większych ilościach. W najgorszym wypadku doprowadzić do uzależnienia się od picia kawy.

 

Ile kawy należy pić, żeby kawa działała odchudzająco?

Początkowo należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj kawy pijemy. Najlepszą kawą, która wspomoże proces odchudzania, jest zwykła czarna kawa. Należy zrezygnować z cukru oraz mleka do kawy, ponieważ składniki te spowodują, że kawa niestety będzie dla nas kaloryczna, co jest sprzeczne z chęcią gubienia kilogramów. Odpowiednią dawką jest wypicie około 4 filiżanek dziennie, jednak nie powinno się doprowadzić do przekroczenia dawki ustalonej na 400 g napoju (osoby z nadciśnieniem jednak muszą uważać na ilość wypijanej przez nich kawy, aby nie spowodować wzrostów ciśnienia). Kawę należy wypić pół godziny przed treningiem i maksymalnie godzinę po przebudzeniu się. 

 

Odchudzające kawy – rodzaje

Występuje kilka rodzajów kaw wspomagających odchudzanie. Kawy te mają różny skład oraz smak, jednak każda z nich ma wspólną cechę – wspomagają proces odchudzania.

Kawa z masłem na odchudzanie 

Kawa ta nazywana jest „Bulletproof coffee”, czyli kawą kuloodporną. Jest to kawa z dodatkiem tłuszczu. Dodaje energii, ale również przyśpieszacza metabolizm, a więc jest odchudza. Jak działa? Spożycie tłuszczy pobudza uczucie sytości, a więc po wypiciu takiej kawy czujesz się syty.

Kawa zielona – czy odchudza?

Jest kawą, która jest pozyskiwana z kawowca. Wpływa pozytywnie na odchudzanie dzięki temu, że znajduje się w niej kwas chlorogenowy. Spożywanie zielonej kawy zmniejsza ilość cukrów przyswajanych przez nasz organizm, co prowadzi do tego, że organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy – tkankę tłuszczową.

Ciekawostka: Właściwości zielonej kawy zostały wykorzystane w naturalnej pielęgnacji w postaci peelingu kawowego, a o tym więcej dowiesz się z artykułu „Kawa w naturalnej pielęgnacji”.

Kawa z cynamonem 

Kawa ta ma właściwości pobudzające oraz korzystnie wpływa na pracę umysłu. Bardzo często stosowana jest na odchudzanie, poprzez przyśpieszenie metabolizmu. Odpowiednim rodzajem kawy, w takim połączeniu, będzie czarna kawa.

Sycąco-odchudzająca kawa żołędziówka 

Kawa przygotowywana jest z owoców dębu, które poddawane są gotowaniu, paleniu oraz mieleniu. Jest bardzo sycąca, a więc może być podstawą na odchudzanie, ponieważ zmniejsza uczucie głodu. Choć ciężko w to uwierzyć, ponieważ nazywana jest kawą, nie zawiera ona kofeiny.

 

Podsumowanie

Kawa posiada wiele właściwości. Picie kawy ma swoje wady, ale również zalety. Decydując się na efektywną dietę, na uwadze należy mieć pozytywne działanie kawy, które będzie dla Ciebie dodatkową pomocą w osiągnięciu celu. Należy zastanowić się, czy Twoje odchudzanie nie będzie efektywniejsze, gdy wzbogacisz ją o tradycyjną kawę?

Wpis został opublikowany w kategorii Kawa. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz