Zawartość kofeiny w Yerba Mate

Zawartość kofeiny w Yerba Mate. Porównaj Yerba Mate z kawą, herbatą oraz energetykiem i dowiedz się, co najlepiej Cię pobudzi

Ciężko jest określić uniwersalną zawartość kofeiny. Ilość kofeiny uzależniona jest od rodzaju oraz gatunku suszu, od ilości której używasz, od regionu, w jakim jest uprawiana, sposobu przetwarzania produktu, jak również od tego, w jaki sposób jest parzona oraz ile wody jest użytej do przygotowania. Zawartość kofeiny w Yerba Mate oscyluje pomiędzy 650 mg a 1400 mg kofeiny na litr. Suche liście Yerba Mate zawierają w sobie około 1% do 1.5% kofeiny. Filiżanka naparu zawiera około 85 mg kofeiny, a to mniej niż kawa, ale więcej niż herbata. Parzona metodą tradycyjną przy pomocy bombilli ma dużo większą zawartość kofeiny niż Yerba Mate parzona w torebkach.

 

Czytając dalej artykuł, dowiesz się:

 

Ciekawostka: Yerba Mate wykorzystywana jest od dawna przez sportowców m.in. przez biegaczy, triathlonistów, graczy rugby i piłkarzy w Argentynie, Urugwaju oraz południowej części Brazylii. Zastępuje im kawę oraz zgodnie z nowymi badaniami spożywana przed ćwiczeniami, przyczynia się do poprawy metabolizmu tłuszczów. Z kolei drugą ciekawostką jest to, że częste spożywanie Yerba Mate może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów. Kobiety w ciąży oraz osoby wrażliwe na kofeinę lub przyjmujące określone leki na receptę powinny pić ją ostrożnie.

 

Yerba Mate a inne napoje zawierające kofeinę – porównanie

Yerba Mate a kawa

Picie kawy w optymalnych ilościach nie szkodzi naszemu zdrowiu, a może je nawet nieznacznie polepszyć. Filiżanka Yerba Mate zawiera około 70 mg kofeiny natomiast filiżanka kawy 120 mg kofeiny. Jeżeli więc zależy Ci na szybkim, jednocześnie mocnym, ale i krótkim pobudzeniu-wybierz kawę. Natomiast zielony napar z Yerba Mate nie działa tak szybko, jak kawa, ale jego wpływ na organizm utrzymuje się znacznie dłużej. Zamiast jednorazowego zastrzyku energii, jak przy kawie, otrzymujemy łagodne, długofalowe wsparcie, które zwiększy naszą witalność na wiele godzin. Dodatkową zaletą Yerba Mate jest też w znacznym stopniu łagodniejsze niż w przypadku kawy, wyjście ze stanu stymulacji. Yerba po czasie nie osłabia i nie „odcina” dopływu energii.

Yerba Mate w porównaniu z energetykami

Energetyki są powszechnie dostępne, jednak nie są one zdrowe dla naszego organizmu. Do ich produkcji często używa się słodzików, sztucznych barwników i aromatów. Zawierają one dużą ilość cukrów, które źle wpływają na naszą sylwetkę i zęby. Yerba Mate nie posiada w sobie żadnych sztucznych dodatków ani cukrów, więc będzie bardzo dobrym zamiennikiem popularnych energetyków. Pobudza ona stopniowo i długo się utrzymuje. Możemy zatem nazwać ją naturalnym energetykiem.

Yerba Mate jako alternatywa herbaty

Yerba Mate i herbata mają ze sobą wiele podobieństw: są suszone, konieczne jest ich zaparzenie przed wypiciem oraz przede wszystkim zawierają kofeinę. Odróżniającą je cechą jest to, że Yerba Mate powinna być zaparzana ostudzoną wodą. Filiżanka zielonej herbaty zawiera około 25 mg kofeiny, natomiast filiżanka mocnej czarnej herbaty około 50 mg. W porównaniu z herbatą Yerba Mate zawiera jej więcej. W przeciwieństwie do tego herbata zalewana jest wrzątkiem. Każdy z nas herbatę spożywa w kubku lub w szklance. Yerba Mate zazwyczaj spożywana jest przez Bombillę ze specjalnego naczynia, które jest przeznaczone dla niej. Yerba Mate zdecydowanie jest zdrowsza od herbaty i jest naturalnym energetykiem mogącym dodać ci energii na cały dzień. Pijąc herbatę, nie uzyskasz takich efektów, ponieważ zdecydowanie herbata zawiera dużo mniej kofeiny niż Yerba Mate.

Ciekawostka: Kofeinę zawiera również popularny napój Coca Cola. Mała puszka Coca Coli (335ml) ma w sobie aż 35 mg kofeiny.

 

Podsumowanie 

Yerba Mate jest wyjątkowym napojem orzeźwiającym i energetyzującym z dużą zawartością kofeiny. Wobec tego Yerba Mate dostarcza więcej energii niż filiżanka herbaty, bez negatywnych skutków ubocznych, które dostarcza nam kawa. Mając na uwadze wszystkie korzyści, wynikające z picia Yerba Mate, warto zadać sobie pytanie: dlaczego nie zrezygnować z kawy i herbaty na rzecz zdrowszej Yerba Mate?

Wpis został opublikowany w kategorii Yerba Mate. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz