Paulinia guarana – alternatywa dla kawy

Paulinia Guarana - to roślina posiadająca liczne właściwości prozdrowotne

Czym jest Paulinia Guarana?

Paulinia Guarana, znana jako Paullinia Cupana, występuje w Ameryce Południowej, głównie w dorzeczu rzeki Amazonki. Jej nazwa wywodzi się od słów tupi guarani wara”, co oznacza owoc podobny do ludzkich oczu. Współcześnie uprawiana jest głównie w Brazylii. Roślina guarany ma kształt długich i elastycznych pnączy. Może rosnąć nawet do 12 metrów wysokości. Jej kwiaty są drobne, pachnące i białe lub żółte. Dojrzały owoc odsłania duże czarne nasiono, przypominające ludzkie oko. Była bardzo ważna dla brazylijskiego plemienia Guarani, którzy zapoczątkowali używanie Yerba Mate i guarany jako naparów, które znamy do dzisiaj. Mieszkańcy Amazonii uważali guaranę za magiczną roślinę, stosując ją jako środek leczniczy. 

 

W tym artykule znajdziesz:

 

Właściwości guarany

Guarana to roślina posiadająca liczne właściwości prozdrowotne. Od stuleci mieszkańcy Amazonii wykorzystywali ją w lecznictwie, a w ostatnim czasie zyskała ogromną popularność na całym świecie. Niemal wszystkie części guarany wykorzystywane są w medycynie, chociaż najlepsze właściwości mają jej nasiona. Głównym składnikiem guarany jest kofeina, substancja pobudzająca ośrodkowy układ nerwowy i uwalniająca adrenalinę. Zalety spożywania guarany są ściśle powiązane z korzyściami wynikającymi z przyjmowania kofeiny. 

 • Eliminuje zmęczenie psychiczne i fizyczne – kofeina przyczynia się do zwiększenia wydzielania adrenaliny, dopaminy i serotoniny, czego skutkiem jest pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, przyspieszenie pracy serca i rozszerzenie naczyń krwionośnych. 
 • Jest silnym afrodyzjakiem – może być stosowany w celu zwiększenia libido seksualnego. Dzięki dużej ilości kofeiny wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co poprawia przepływ krwi. 
 • Zmniejsza stres – kofeina, która wpływa na zwiększenie wydzielania serotoniny, czyli hormonu szczęścia, zmniejsza uczucie stresu i zmęczenia. 
 • Przyspiesza metabolizm – wysoka zawartość kofeiny zwiększa metabolizm od 3% do 11%, pozwalając spalić więcej kalorii w spoczynku.
 • Jest naturalnym środkiem moczopędnym – spożycie napojów z dodatkiem guarany powoduje częstsze wizyty w toalecie. 
 • Ma właściwości przeciwstarzeniowe – dzięki zawartości antyoksydantów spowalnia procesy starzeniowe komórek w organizmie
 • To naturalny energetyk –  zawiera do 2-3 razy więcej kofeiny niż kawa, co wpływa na dłuższe pobudzenie. Guarana wykorzystywana jest do produkcji napojów energetyzujących.

 

Przeciwwskazania i skutki uboczne picia guarany

Guarana ma niską toksyczność w małych i średnich dawkach. Spożycie w dużych ilościach może powodować skutki uboczne, które są takie same jak w przypadku kofeiny: lęk i nerwowość, ból brzucha, palpitacje serca, wysokie ciśnienie krwi oraz ból głowy. 

Niektóre grupy osób powinny unikać lub ograniczyć spożycie guarany: 

 • kobiety w ciąży i karmiące piersią – kofeina zawarta w guaranie może przenikać do mleka matki oraz może prowadzić do niskiej masy urodzeniowej dziecka lub przedwczesnego porodu,
 • osoby z alergią na kofeinę lub inne substancje pochodzące z tej samej grupy, np. teofilinę,
 • dzieci poniżej 12 lat – ze względu na dużą dawkę kofeiny, 
 • osoby z problemami sercowo – naczyniowymi lub wrzodami żołądka i dwunastnicy,
 • osoby przyjmujące leki – takie jak leki przeciwdepresyjne. 


Jednak należy pamiętać, że stosowanie guarany i innych suplementów nie powinno zastępować leczenia oraz porad lekarza.

Wpis został opublikowany w kategorii Yerba Mate. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz