Jak przechowywać kawę ziarnistą?

Jak przechowywać kawę ziarnistą? Jakich błędów unikać?

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez aromatycznej filiżanki kawy, która pobudza nas i daje energię na cały dzień. Jednak, co zrobić, żeby nasza filiżanka kawy smakowała wybornie i dawała takie właściwości, jakich potrzebujemy? Jednym z najważniejszych aspektów jest kawa, a tak naprawdę to właściwe jej przechowywanie!
Odpowiednie przechowywanie kawy ziarnistej wpływa na jej smak, wygląd i świeżość. Warto poznać kilka prostych zasad i każdego dnia delektować się pyszną kawą. Zapoznaj się z tym artykułem i przekonaj się, jak prawidłowo obchodzić się z kawą.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Warunki przechowywania kawy

Największym wrogiem ziaren kawy są: powietrze, wilgoć, drastyczne skoki temperatury, światło i obce zapachy.
Wybór idealnego miejsca do przechowywania kawy wydaje się prosty, jednak często zapominamy o niektórych ważnych kwestiach, przez które kawa szybko traci swój smak i aromat. Nieważne, jakie miejsce wybierzemy – kuchnie, pokój, przedpokój, czy spiżarnię, istotnym aspektem jest, aby wybrane przez nas miejsce było:

  • przyciemnione,
  • suche,
  • utrzymane w temperaturze pokojowej,
  • pozbawione nadmiaru powietrza,
  • z dala od innych zapachów.

 

Jak przechowywać kawę ziarnistą?

Kawa w ziarnach zachowuje swoje właściwości do kilku tygodni od momentu palenia. Warto kupować kawę w ziarnach, mielić ją dopiero przed parzeniem i nauczyć się ją przechowywać. Warto to robić, aby jak najdłużej cieszyć się jej prawdziwym, pełnym aromatem. 

Właściwym środowiskiem dla kawy jest miejsce chłodne, suche, zacienione i z dala od wysokiej temperatury. Bardzo ważnym jest też to, aby zakupioną kawę pozostawić w jej oryginalnym opakowaniu. Użycie odpowiednich, szczelnych opakowań i postawienie kawy w prawidłowym miejscu wystarczy, abyśmy codziennie mogli pić pyszną kawę.

 

Jak przechowywać kawę mieloną?

Kawa mielona jest bardzo popularna wśród kawoszy (szybka w przygotowaniu i smaczna), posiada ona swoich miłośników, jednak warto zwrócić uwagę, że niestety szybciej traci ona swój aromat i smak niż kawa ziarnista.
Dlatego ważną sprawą jest przechowywanie jej w szczelnym, ciemnym opakowaniu i najważniejsze – w pokojowej temperaturze

Ciekawą opcją, na którą warto zwrócić uwagę, są próżniowe pojemniki do przechowywania kawy z pompką lub silnikiem do odsysania powietrza.

Idealnym wyborem na przechowywanie kawy w domu będzie sucha szafka kuchenna, półka w zaciemnionym schowku, czy szafka spiżarni. Ważne jest, by każde z tych miejsc nie było narażone na promienie słoneczne, czy też nagrzewanie przez jakieś źródło ciepła (np. kaloryfer, kuchenkę).

 

Jakich błędów nie popełniać?

W internecie można natrafić na wiele mitów i plotek, dotyczących przechowywania kawy. Warto upewnić się, czy dane informacje są prawdziwe, żeby jak najlepiej przechowywać kawę i utrzymać jej świeżość i aromat jak najdłużej. Niżej znajduje się kilka mitów, które sprawdziliśmy dla Was.

Nie należy przechowywać kawy w lodówce

Nie powinno się przechowywać kawy w lodówce, gdyż jest to dla niej szkodliwe. Wewnątrz lodówki panuje podwyższona wilgotność, która jest jednym z największych wrogów naszej kawy. Równie ważnym aspektem jest to, że niska temperatura niszczy olejki eteryczne znajdujące się w ziarnach kawy, co skutkuje utratą wyjątkowego aromatu. Na kawę mogą w podobnym stopniu oddziaływać wszelkie zapachy pochodzące z innych produktów, potraw.

Nie powinno się trzymać kawy w przeźroczystym pojemniku

Promienie słoneczne, które dostają się do środka przez przezroczyste ścianki słoika, czy innego opakowania, negatywnie wpływają na ziarna kawy (szybciej ulatnia się aromat kawy i krócej utrzymuje się świeżość). Jeszcze jedną ważną kwestią są opakowania wielorazowe, takie jak słoik, plastikowe opakowanie czy puszka chłoną zapachy wcześniejszych kaw i oddają je potem przechowywanym ziarnom.

Nie wolno przechowywać kawy w zamrażalniku

Podobnie jak w lodówce, kawa w zamrażarce przechodzi zapachami żywności. Olejki aromatyczne zawarte w ziarnach neutralizują się przez zbyt niską temperaturę, a ponadto zmiana temperatury z bardzo niskiej na zwykłą, pokojową naraża ziarna kawy na negatywne działanie wilgoci, które nazywa się skraplaniem.

Nie należy trzymać kawy w nieszczelnym pojemniku

Przetrzymywanie kawy w nieszczelnych pojemnikach niekorzystnie wpływa na jej ziarna. Poprzez źle zamknięte pojemniki i nieszczelne opakowania kawa bardzo szybko traci swój smak i aromat – zjawisko to nazywamy powszechnie zwietrzeniem.

 

Podsumowanie

Chcąc długo cieszyć się smakiem i aromatem naszej ulubionej kawy, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na jej przechowywanie. Odpowiednie traktowanie kawy ziarnistej i kawy mielonej sprawi, że ziarna kawowca zdecydowanie dłużej zachowają swój niepowtarzalny smak i wyjątkowy aromat. Te aspekty sprawiają, że z radością będziemy sięgać po kolejne filiżanki ulubionego naparu. Niestety nawet najlepszy sposób przechowywania kawy sprawia, że ziarna będą powoli tracić głębię smaku i aromatu. Odpowiedzią na to jest kupowanie kawy w mniejszych ilościach i zużywanie jej na bieżąco.

Wpis został opublikowany w kategorii Kawa. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz