Uzależnienie od kawy – czy jest możliwe?

Czy kawa może uzależnić? Typowe objawy uzależnienia od kawy

Kawa to napój, od którego większość osób zaczyna swój dzień i nie wyobraża sobie dnia bez dawki kofeiny. Jest jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie, spożywana w każdym miejscu: pracy, domu czy podczas spotkań ze znajomymi. Dla wielu osób jest nawykiem. Dzięki kawie zyskują lepsze samopoczucie na cały dzień. Miłośnicy kawy są świadomi wielu zalet picia kawy między innymi: jej pobudzającego działania, pysznego smaku, a nawet odchudzającego działania. Kawa, z zawartą w niej kofeiną, ma też swoje wady. Codzienne jej picie może wpłynąć na zdrowie psychiczne a w najgorszym wypadku powoduje uzależnienie od kawy. Więc jak to możliwe, że codzienne spożywanie kawy, która uwielbiana jest przez prawie każdego z nas, może doprowadzić do uzależnienia?

 

Czytając dalej artykuł, dowiesz się:

 

Czy kawa uzależnia?

Choć dla wielu osób picie kawy wydaje się zwykłym, codziennym nawykiem, naukowcy potwierdzili fakt, że częste spożywanie kawy może doprowadzić do uzależnienia psychicznego, jak i fizycznego. Uzależnienie od kawy, mianowicie od kofeiny, inaczej nazywane jest kofeinizmem. Trudna do określenia jest dawka, która może doprowadzić do uzależnienia, ponieważ każdy organizm indywidualnie na nią reaguje. Bezpieczną dawką kofeiny, dla zdrowych, dorosłych osób, która może być spożywana w trakcie trwania doby to około 400 mg kofeiny. Jak wiadomo, nie dla każdego taka dawka będzie odpowiednia m.in. dla kobiet w ciąży czy osób z nadciśnieniem. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na dane substancje. Jeśli ilość spożywanej kofeiny jest zdecydowanie wyższa od bezpiecznej, dziennej dawki, wtedy można mówić o uzależnieniu od kawy.

Ciekawostka: Można określić śmiertelną dawkę kofeiny. Wynosi ona około 10-14 g, czyli około 150-200 mg/kg masy ciała. 

 

Objawy uzależnienia od kawy

Jeśli chcesz przekonać się, czy jesteś uzależniony od picia kawy, musisz obserwować zachowanie swojego organizmu przed wypiciem kawy lub w sytuacji, gdy w ogóle jej nie wypijesz. Typowym objawem uzależnienia od picia kawy jest sięganie po nią z potrzeby, tzn. nie masz na nią ochoty i picie jej nie sprawia Ci dużej przyjemności lub jeśli z powodu braku kofeiny zaniedbujesz zdrowie czy codzienne czynności. Na pierwszym miejscu staje się dla Ciebie zaspokojenie głodu kofeinowego

 

Popularne objawy uzależnienia od kawy:

 • lęk i niepokój,
 • wybuchowość i drażliwość,
 • pobudzenie,
 • drżenie mięśni,
 • bezsenność,
 • bóle głowy,
 • zaburzenia pracy serca,
 • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz zwiększone wydalanie moczu,
 • drżenie rąk,
 • zaburzenia nastroju,
 • brak apetytu.

 

Odwyk od kawy

Uzależnienia od jakichkolwiek substancji są poważnymi sprawami, które należy potraktować poważnie. Należy być świadomym pojawiających się negatywnych symptomów, które mogą wywołać w nas rezygnację. Decydując się na odwyk od kawy, warto znać objawy odstawienia kofeiny.

Objawy odstawienia kawy

Objawy odczuwalne są zazwyczaj między 6 a 43 godziną od odstawienia kofeiny, ale trwać mogą nawet przez 9 dni. Maksymalne nasilenie objawów odstawienia kawy występuje po 20-48 godzinach. Długość trwania odwyku od kawy zależy od człowieka, ponieważ każdy organizm jest inny. Objawy te mogą trwać nawet kilka tygodni.

Typowymi objawami odstawienia kawy są:

 • bóle głowy,
 • rozdrażnienie,
 • zwiększony apetyt czy rozkojarzenie,
 • senność i zmęczenie.

Jeśli konieczny jest dla Ciebie odwyk od kawy, zapamiętaj…

Decydując się na odwyk od kawy, należy najlepiej stopniowo odstawiać produkty z zawartością kofeiny. Można systematycznie zmniejszać liczbę wypijanych kaw w ciągu trwania doby. Później warto zamienić kawę parzoną na kawę rozpuszczalną a w kolejnym etapie na kawę bezkofeinową. Jeśli chcemy pokonać swoje uzależnienie, musimy być również świadomi tego, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również w innych produktach takich jak między innymi: Yerba Mate, herbata, napoje energetyzujące, coca-cola czy niektórych lekach przeciwbólowych.

 

Podsumowanie

Osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia kawy, rzadko zastanawiają się, ile kawa ma w sobie kofeiny. Wszystko w nadmiernej ilości może nam zaszkodzić, nawet kawa, którą uwielbiamy, może stać się niezdrowym nawykiem. Jeśli będziemy świadomi uzależniających właściwości kawy, spożywana z umiarem, może towarzyszyć nam każdego dnia i nie musimy z niej rezygnować. Możemy wciąż każdego dnia cieszyć się jej aromatycznym smakiem i zapachem.

Wpis został opublikowany w kategorii Kawa. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz