Jak wykorzystać fusy z kawy?

Fusy z kawy w ogrodzie, w kuchni, przeciwko insektom i nie tylko

Po skończonej filiżance kawy zastanawiamy się co zrobić z pozostałymi na dnie fusami. Wielu z nas po prostu je wyrzuca, nie mając pojęcia, ile dobrego traci! Fusy z kawy mielonej mają wiele praktycznych i pożytecznych zastosowań w ogrodzie, w domu, a także w naturalnej pielęgnacji naszej skóry. Neutralizują brzydkie zapachy, a same w sobie mają intensywny zapach, który pomaga w walce z insektami. Działają one na rośliny jako nawóz o długotrwałym działaniu, gdyż bardzo wolno ulatniają się z nich cenne substancje dla naszych zielonych przyjaciół. Spulchniają ziemię oraz neutralizują wapń, co świetnie wpływa na rośliny kwasolubne. Poznaj, w jaki sposób możesz wykorzystać fusy z kawy w naszych domach!

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Nie wyrzucajmy zużytych fusów po wypitej kawie, ponieważ można je praktycznie i ekologicznie wykorzystać do swoich roślin.

Fusy z kawy w ogrodzie

Rośliny ogrodowe, szczególnie te kwasolubne, pokochają kawę, ponieważ neutralizuje ona wapń i zakwasza glebę. Kawa sprawdza się w czynnościach takich jak:

Podlewanie roślin

Wystarczy zalać szklankę fusów 10 litrami wody. Kiedy fusy napęcznieją, całość mieszamy. Dzięki temu uzyskamy odżywkę do podlewania roślin ozdobnych oraz warzyw np. pomidorów. Taką mieszanką możemy także podlewać nasz trawnik. Rośliny podlewamy raz na 1-2 tygodnie.

Ściółkowanie roślin

Fusy z kawy w ogrodzie należy rozsypać wokół roślin i przysypać je korą sosnową, która zabezpieczy je przed rozdmuchiwaniem przez wiatr. Najlepiej będzie zrobić to przed deszczem lub przed naszym podlewaniem, aby fusy wsiąknęły wraz z wodą w glebę. W ogrodzie można także użyć świeżo mielonej kawy, która posiada lekko kwaśny odczyn. Można wykorzystać ją pod pomidory, rzodkiewkę i marchew. Jeśli chodzi o rośliny kwasolubne, to są to np. borówki amerykańskie, róże, różaneczniki, bluszcz, wrzosy, magnolie i hortensje.

 

Fusy z kawy do roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe potrzebują regularnego nawożenia i różnych składników, które sami musimy im dostarczać ze względu na to, że nie mają możliwości poboru ich ze środowiska naturalnego. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie fusów do takich czynności jak: 

Podlewanie roślin doniczkowych

Zalewamy 1-2 łyżeczki fusów na szklankę wody i podlewamy rośliny raz na 2-3 tygodnie. Możemy także podlewać kwiaty naszą niedopitą kawą, którą rozcieńczamy w wodzie w proporcji 1:5. Fusy można wsypać do storczyków. Pozwolą im kwitnąć obficie.

Ściółkowanie roślin doniczkowych

Raz w miesiącu rozkładamy cienką warstwę fusów na powierzchni ziemi w doniczkach. Musimy jednak pamiętać, że fusy nie mogą być mokre ani wilgotne, ponieważ szybko mogą spleśnieć i stworzyć skorupkę, która ogranicza dostęp tlenu.

 

Fusy z kawy na szkodniki i owady

Fusy skutecznie odstraszą różne szkodniki oraz owady, które uprzykrzają nam życie. Wystarczy rozsypać je w małych naczyniach, talerzykach lub w miejscach, w których pojawiają się insekty. Kawa skuteczna jest m.in.:

  • na mszyce,
  • na mrówki,
  • na muszki owocówki,
  • na ślimaki – Fusy z kawy można wykorzystać zamiast soli. Wystarczy rozsypać kawę wokół roślin, stwarzając barierę, po której ślimaki nie będą chciały przechodzić, ponieważ jej nie lubią.
  • na komary – Chcąc wykorzystać kawę na komary wystarczy ją rozsypać i dodatkowo podpalić.

 

Fusy z kawy w kuchni

W naszych kuchniach przewijają się różne artykuły i przedmioty, które mogą zostawiać przykre zapachy. Fusy z kawy mogą im zaradzić. Kawa jako pochłaniacz zapachów to świetny naturalny środek do odświeżania, dzięki któremu możemy zaoszczędzić pieniądze. Możemy ją także wykorzystywać do czyszczenia.

Fusy z kawy do lodówki

Włożone do niej neutralizuje brzydki zapach. Umieszczamy je np. na spodku i w naturalny sposób „zabijamy” brzydki zapach w naszej lodówce. Pamiętajmy jednak aby co tydzień wymieniać fusy na świeże, ponieważ po jakimś czasie tracą swoje właściwości pochłaniające zapachy. Kawę w lodówce możemy skropić kilkoma kroplami wybranego zapachu np. olejkiem waniliowym, aby umilić jej wyrazisty zapach. Fusy warto trzymać także przy zlewie i użyć ich w celu pozbycia się brzydkiego zapachu z naszych rąk po siekaniu czosnku lub cebuli, a także po oporządzeniu ryb. Nada się również do absorbowania zapachu w naszych samochodach z zapachu np. tytoniu lub dań typu fast food.

Fusy z kawy do szafek

Wystarczy mały pojemniczek z kawą, aby zneutralizować brzydkie zapachy wewnątrz szafek. Można ją także włożyć do rajstop i związać. Dzięki temu uzyskamy przenośne odświeżacze powietrza, które będą idealne do miejsc wymagających odświeżenia np. szafy, torb sportowych czy nawet do butów.

Fusy z kawy jako naturalny środek do czyszczenia

Fusy ze względu na swoje właściwości ścierne można wykorzystać do czyszczenia zlewu, polerowania naczyń kuchennych czy nawet można nimi wyczyścić grill. Używamy ich bezpośrednio na powierzchnię, a następnie spłukujemy dokładnie. Musimy uważać na porowate materiały, ponieważ kawa może pozostawić na nich brązowe plamy.

Ciekawostka: Naparem z kawy możemy pomalować nasze meble z ciemnego drewna w celu odnowienia i odżywienia koloru! Kawa jest naturalnym barwnikiem, którym także możemy farbować materiały, papier oraz jajka na Wielkanoc! Stopień intensywności koloru będzie zależeć od czasu moczenia wybranych produktów w naparze.

 

Podsumowanie

Fusy z kawy warto zostawić po wypitej kawie. Mają dużo praktycznych zastosowań w naszych ogrodach, domach i pielęgnacji. Więcej wartościowych składników zawierają fusy z kawy zalewanej wrzątkiem niż wodą gotowaną. Warto też wiedzieć, że fusy z kawy zakwaszają ziemię, można je więc stosować w przypadku roślin kwasolubnych.

Wpis został opublikowany w kategorii Kawa. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz