Yerba Mate, czy kawa? A może zielona herbata?

Różnice między Yerba Mate a herbatą

Czytając artykuł, dowiesz się:

 

Yerba Mate, a kawa – co wybrać? 

Yerba Mate zasłynęła na całym świecie przede wszystkim za sprawą swoich pobudzających właściwości i stała się konkurencją dla kawy. Ale dlaczego? Co czyni ją wyjątkową i czy rzeczywiście jest lepszym zamiennikiem dobrze znanej nam małej czarnej? Na początku warto się zastanowić, co łączy, a co dzieli te dwa napoje, i które z produktów: Yerba Mate czy kawa wypada w zestawieniu lepiej.

Zacznijmy od wspólnego mianownika Yerby Mate i kawy, jakim jest kofeina. W kawie zawartość tego związku waha się między 850-2250 mg na litr naparu. Z kolei w zielonym suszu mieści się w granicach 650-1400 mg na litr. Zasadniczą różnicą między kawą, a Yerbą jest fakt, że klasyczna mieszanka wypłukuje magnez i zostawia osad na zębach. Ponadto działanie kofeiny w kawie jest nagłe i bardzo krótkie, a my po pewnym czasie odczuwamy przypływ zmęczenia. W przypadku Yerba Mate jest nieco inaczej. Kofeina jest uwalniana w organizmie stopniowo i ma dłuższe działanie. Dodatkowo dostarcza sporej ilości minerałów wraz z kompleksem cennych witamin. Jedynym negatywnym aspektem naparu z liści ostrokrzewu może być kwestia gorzkiego smaku i specyficznego aromatu. Nie warto jednak zbyt szybko zniechęcać się do suszu z ostrokrzewu, a należy wziąć pod uwagę przetestowanie innej wersji smakowej. Bogaty skład i pozytywne działanie Yerba Mate na organizm gwarantuje Twoje zadowolenie!

 

Czy istnieją różnice między Yerba Mate i herbatą?

Na początek warto zwrócić uwagę na istotny błąd, który jest powszechnie obecny. Yerba Mate to nie herbata jak wiele osób sądzi, a napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Yerba Mate i zielona herbata nie tylko powstają z innych roślin, ale także mają zupełnie inny proces przygotowania, skład chemiczny, a także właściwości. Listki Yerby nie są podłużne lub zwinięte jak w suszu z chińskiej herbaty, lecz są cięte w drobne kawałki o nieregularnym kształcie z dodatkiem gałązek. Tradycyjna herbata jest równie zdrowa jak południowoamerykański napar, jednak ma ograniczone działanie. Yerba Mate zawiera także większą ilość aktywnych związków chemicznych, które wpływają na energetyczność naparu, odpowiadają za efektywne leczenie stanów zapalnych oraz utratę wagi. W zależności od czasu działania herbata może nas stymulować lub wyciszać. Jeżeli jednak potrzebujesz mocnego i długotrwałego pobudzenia, warto postawić na napój z ostrokrzewu paragwajskiego.

Wpis został opublikowany w kategorii Yerba Mate. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz