Yerba Mate jak parzyć, a jak pić na zimno?

Jest wiele sposobów na poprawne przyrządzanie naparu - zaparzenie ziela gorącym mlekiem, czy np. wypicie go na zimno

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Jak parzyć Yerba Mate?

Yerba Mate na tle dotychczas znanych nam napojów nie tylko charakteryzuje się wyjątkowym składem i działaniem, ale także oryginalnym sposobem przygotowania. Jednak nadal wielu ludzi nurtuje pytanie: jak parzyć Yerba Mate? Jest wiele możliwości na poprawne przyrządzanie naparu. Jedni zaparzają ziele gorącym mlekiem, a inni piją je na zimno. W Rosji z kolei susz liści ostrokrzewu zalewa się sokiem zamiast wodą. Bez względu na to, którą z metod wybierzesz, każda jest niebanalna i łatwa jednocześnie. Jeśli posiadasz już tykwę i słomkę to tylko sześć kroków dzieli Cię od cieszenia się z dobrze przyrządzonego naparu. 

  1. Wypełnij suszem ¾ wysokości naczynia (do łagodniejszej wersji wystarczy wsypać ⅓ wysokości).
  2. Zakryj dłonią otwór naczynia, odwróć je do góry dnem i kilkukrotnie wstrząśnij (zapewni to opadnięcie najdrobniej zmielonych kawałków listków i pyłu na dół).
  3. Przechyl matero tak, aby susz ułożony był ukośnie, a następnie w puste miejsce włóż bombille (od tej pory pamiętaj, by nie mieszać zawartości).
  4. Wlej trochę zimnej wody do naczynia, aby nawilżyć susz (chroni to napar przed szybką utratą smaku i właściwości zdrowotnych oraz pobudzających). 
  5. Gdy Yerba Mate wchłonie wodę, zalej ją gorącą, ale nie wrzącą wodą (70-80°C = temperatura około 10 minut po zagotowaniu).
  6. Odczekaj 5 minut od zalania liści ostrokrzewu paragwajskiego (pierwszy łyk jest dla św. Tomasza dlatego, jeśli objętość napoju się zmniejszy, możesz dolać wody).

Po tym czasie można rozkoszować się wyjątkowym aromatem południowoamerykańskich smaków. Yerba Mate możesz zalewać wiele razy, do czasu aż straci smak.

 

Terere, czyli Yerba Mate na zimno

Yerba Mate w kubku na zimno? Ta opcja szczególnie przydaje się na upalne dni, a jego przygotowanie nie różni się znacząco od tradycyjnego. Terere cieszy się największą popularnością w Paragwaju, gdzie trudno wyobrazić sobie dnia bez tego napoju. Chłodny płyn o orzeźwiającym i pobudzającym charakterze świetnie sprawdza się w gorącym klimacie, a jego przyrządzenie jest banalnie proste.

  1. Do naczynia wsyp ulubioną ilość Yerba Mate.
  2. Przechyl naczynie na bok, zakryj wlot dłonią i potrząśnij.
  3. Ustaw naczynie w pionie i umieść w wolnym miejscu bombille. 
  4. Zalej susz chłodną wodą z kilkoma kostkami lodu i odczekaj pięć minut.

Smacznego!

 

Jak często i ile pić Yerba Mate?

Oprócz znajomości sposobu parzenia przydatna jest podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy smakosz Yerba Mate. Napar można pić codziennie, ale ze względu na swój bogaty skład i działanie należy wziąć pod uwagę dawkę jego spożycia. Niewątpliwie pozytywnym aspektem jest fakt, że Yerbę można parzyć kilkakrotnie, aż susz straci swój charakterystyczny gorzkawy smak. Mieszkańcy Ameryki Południowej, gdzie naturalnie występuje ostrokrzew paragwajski, wypijają dziennie około litra Yerba Mate. Co prawda nie ma ograniczeń co do spożycia ilości kubków dziennie, ale nie powinno się przekraczać tej ilości płynów. W przypadku kawy i Yerby jest tak samo – każdy organizm reaguje inaczej. Należy kierować się podpowiedziami swojego organizmu. Jeżeli napar za mocno pobudza, powinno pić się go w mniejszej ilości i rzadziej.

 

Polecane Yerba Mate

Wpis został opublikowany w kategorii Yerba Mate. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz