TOP 10 Mitów o Yerba Mate

Top 10 najczęściej powtarzanych mitów o Yerba Mate

Yerba Mate to napój szczególnie popularny w Ameryce Południowej, ale zbiera coraz większe grono fanów na całym świecie. Z tego powodu powstało wiele mitów na temat naparu z ostrokrzewu paragwajskiego, które postaramy się obalić lub potwierdzić. 

W tym artykule poznasz:

Yerba Mate zastępuje śniadanie 

FAŁSZ. Yerba Mate można pić do śniadania, ale ze względu, że jest to najważniejszy posiłek dnia, należy wzbogacić go o nabiał, owoce, warzywa oraz zboża.

Yerba Mate odchudza

FAŁSZ. Yerba Mate nie służy do odchudzania, ale można ją uwzględnić w planie odchudzania, ponieważ zmniejsza apetyt, przyspiesza przemianę materii oraz wspomaga spalanie tłuszczu.

Yerba Mate nawadnia organizm 

FAŁSZ.Yerba Mate ma działanie moczopędne, więc picie samej samego naparu z ostrokrzewu paragwajskiego nie zastąpi wody. Woda przenika do różnych tkanek i komórek, przez co nawadnia organizm, dlatego też powinno się ją spożywać w dużych ilościach.

Yerba Mate kradnie sen

FAŁSZ. Wiele osób unika picia Yerba Mate w nocy, z obawy o zaburzenia snu. Mimo iż działa stymulująco i pobudzająco, nie koliduje bezpośrednio z procesem snu.

Yerba Mate powoduje cellulit

FAŁSZ. Cellulit powstaje w wyniku sumy czynników, do których należą złe nawyki żywieniowe , siedzący tryb życia, zmiany hormonalne i genetyka. Zaleca się ograniczenie spożycia kawy, ale ostrzeżenie to nie obejmuje innych naparów, jak Yerba Mate.

Yerba Mate w dużych ilościach jest nieszkodliwa

FAŁSZ. Ważne jest ograniczenie dziennego spożycia Yerba Mate, ponieważ stosowany w dużych ilościach ma negatywny wpływ na wątrobę i śledzionę.

Yerba Mate nie ma składników odżywczych

FAŁSZ. Napar z Yerba mate zawiera wiele składników odżywczych , dostarcza witaminy B1, B2, aminokwasów, żelaza, magnezu, sodu oraz potasu. Ma również zdolność do zwiększania poziomu dobrego cholesterolu (HDL) we krwi.

Yerba Mate działa przeczyszczająco

PRAWDA. Yerba Mate jest  czasem stosowana w leczeniu zaparć i związanych z nimi zaburzeń.

Yerba Mate powoduje zgagę

PRAWDA. Osoby z zapaleniem błony śluzowej żołądka, rozstrojem żołądka lub częstą zgagą powinny znacznie ograniczyć lub wyeliminować spożycie Yerba Mate, ponieważ może powodować uczucie dyskomfortu ze strony układu pokarmowego.

Yerba Mate jest najlepsza bez cukru

PRAWDA. Najlepiej pić Yerba Mate na gorzko. Natomiast osoby, które nie przepadają za specyficznym smakiem tego naparu, mogą wykorzystać naturalne słodziki np. stewia, czy miód.
Jeśli jednak lubisz słodkości, polecamy przepyszne słodkie desery z Yerbą, na które przepisy znajdziecie w artykule Przepisy na desery z dodatkiem Yerba Mate.

Wpis został opublikowany w kategorii Yerba Mate. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz