Ilex guayusa, a ilex dumosa – rodzina Yerba Mate

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Ilex guayusa – źródło energii 

Istnieje wiele ilex, ale tylko ilex paraguariensis można nazwać Yerba Mate. Guayusa to gatunek drzewa z rodziny ostrokrzewowatych, który rośnie w lasach równikowych Amazonii. Wiecznie zielone, dwupienne drzewo osiąga od 6 do 30 metrów wysokości. Ilex guayusa jest jednym z trzech znanych gatunków ostrokrzewu zawierających kofeinę. Jego liście po wysuszeniu można zaparzyć, jak herbatę, a przygotowany z nich napar ma działanie stymulujące.

Ilex guayusa to kofeinowy napój ziołowy, który powszechnie spożywany jest w Ameryce Południowej, szczególnie w Ekwadorze. Herbata oprócz zawartości dużej dawki mateiny jest źródłem teobrominy, metyloksantyny, a także kwasów chlorogenowych, flawonoidów oraz cukrów. Miejscowi Ekwadorczycy od dawna popijają guayusa, aby poprawić trawienie i apetyt, zmniejszyć ból, czy leczyć grypę. Niektóre plemiona tubylcze nazywają guayusa „nocnym stróżem”, ponieważ napój pomaga ludziom nie zasnąć przez całą noc.

Ilex guayusa jest uznawany za zdrowszą alternatywę dla kawy oraz napojów energetycznych, dostarczającą dużego wzrostu energii. Produkt jest reklamowany także jako najlepsze źródło przeciwutleniaczy, witamin i aminokwasów. Ponadto zawiera takie substancje chemiczne, jak teobromina, która korzystnie wpływa na poprawę nastroju. 

 

Ilex dumosa – bezkofeinowa wersja ostrokrzewu

Ilex dumosa, czyli ostrokrzew niemocny jest bardzo podobny do ostrokrzewu paragwajskiego, ale nie posiada pobudzających właściwości. Dumosa to wiecznie zielony krzew lub małe drzewo o długiej, gęstej koronie. Występuje tylko na terenach Ameryki Południowej i osiąga wysokość od 2 do 9 metrów.

Zawiera około jednego promila kofeiny, którą znajdziemy w klasycznej Yerba Mate, zachowując przy tym podobny poziom przeciwutleniaczy. Obecnie dumosa jest rozpowszechniany przede wszystkim przez argentyńską grupę Las Marías. Liści ostrokrzewu niemocnego głównie używa się do produkcji bezkofeinowych Yerba Mate lub do suszu o słabszym działaniu.

Roślina okazuje się szczególnie przydatna w przypadku osób, które nie lubią bądź nie mogą przyjmować kofeiny. Powszechnie ta odmiana nazwana jest “senorita” i poleca się ją zwłaszcza osobom o słabym sercu, tym które borykają się z chorobami układu krążenia, problemami z nadpobudliwością lub bezsennością. Ilex dumosa posiada bardzo podobny skład dobroczynnych substancji co tradycyjny susz, dlatego stanowi doskonałe źródło zdrowia dla młodszych odbiorców.

Wpis został opublikowany w kategorii Yerba Mate. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz