Jak czyścić matero i bombilla – Yerba Mate

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Jak czyścić akcesoria do Yerba Mate? 

Kiedy posiadasz już własny zestaw, warto o niego odpowiednio zadbać, tak aby służył przez możliwie najdłuższy okres. Należy znać podstawowe zasady mycia i użytkowania zarówno matero, jak i bombilli. Po wykonaniu curado i cieszenia się z pierwszych zalań dobrze jest regularnie czyścić naczynie. W zależności od materiału, z którego jest wykonane, należy dostosować sposób ich pielęgnacji. Uniwersalną zasadą dla większości mate jest reguła, mówiąca, aby nie korzystać ze zmywarki, nie stosować płynów do mycia naczyń, czy innych detergentów. Jedynym wyjątkiem jest ceramiczne matero, które można umieścić w maszynie. Naczynie z rogu także nie wymaga dużej uwagi i po jego użyciu wystarczy usunąć fusy oraz wypłukać mate w wodzie. 

 

Pielęgnacja tykwy

Każda tykwa wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Przy zalewaniu Yerba Mate ważne jest, aby woda nie dostała się pod kołnierz, ponieważ pomimo bardzo dokładnego suszenia matero może zacząć pleśnieć od tego miejsca. Każde z naczyń trzeba chronić przed nadmiarem wilgoci. Po wypiciu naparu koniecznie jest wyrzucenie pozostałości i wypłukanie tykwy zimną wodą, a następnie pozostawienie do wyschnięcia. Naczynie należy regularnie suszyć (najlepiej co 1–2 dni), co chroni przed pojawieniem się pleśni.

 

Jak czyścić drewniane naczynia?

  • Palo santo – to jedyny rodzaj drewna, które nie wymaga specjalnych sposobów dezynfekcji. Palo santo w porównaniu do innych naczyń tego typu jest odporniejsze na wilgoć, ale nie powinno się w nim zostawiać zalanej Yerba Mate dłużej niż trzy dni. Drewniane mate należy suszyć przynajmniej raz na 1-2 tygodnie, co pozwoli na wieloletnie jego użytkowanie. 
  • Drewno – należy przepłukać wodą po każdym użyciu i przechowywanie matero w przewiewnym miejscu. Drewniane naczynie należy często suszyć, aby w środku nie pojawiła się pleśń (co około 2–3 dni). Jest to bardzo ważne, ponieważ może popękać, powodując, że matero będzie niezdatne do użytku. Ponadto w wilgotnym przez długi czas tworzywie mogą rozwijać się mikroorganizmy. 

 

Jak czyścić bombilla?

Bombilla to przedmiot, który sprawia pozory łatwego w utrzymaniu. W rzeczywistości jest jednak trochę inaczej. O ile, aby umyć rurkę z zewnątrz, wystarczy użyć płynu do naczyń lub włożyć do zmywarki. Wnętrze bombilli trzeba oczyścić specjalnym wyciorem i regularnie stosować czyszczącą kąpiel. Taka metoda pozwala pozbyć się osadu, gromadzącego się w środku rurki i nierozkładanej głowicy.

  1. Rozpuścić we wrzątku sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy w proporcji: na jedną szklankę wody po jednej łyżce sody i kwasku.
  2. Włożyć do garnka maksymalnie rozłożoną bombille na części oraz zalać je gorącym płynem, tak aby całkowicie je przykrył.
  3. Garnek postawić na kuchence i gotować około 10 minut, co jakiś czas poruszając nim, tak aby woda przepływała wewnątrz rurki .
  4. Tak umyte słomki dokładnie opłukać wodą.
Wpis został opublikowany w kategorii Yerba Mate. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz