Najdziwniejsze kawy świata

Najdziwniejsze rodzaje kaw z całego świata

Kawa, z dawką kofeiny, to aromatyczny napój, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Jak wiadomo, ciężko jest zaspokoić wymagania człowieka, które bardzo szybko się zmieniają i każdy z nas poszukuje coraz to nowszych i ciekawszych smaków dla swojego podniebienia. Wywiera to wpływ na producentach kawy, którzy są zdeterminowani, aby znaleźć coraz to nowsze smaki i trafić w gusta największych kawowych smakoszy. Poznałeś na pewno wiele odmian i sposobów parzenia kawy. Zastanów się więc czy znasz najdziwniejsze kawy z całego świata

 

Czytając dalej artykuł, dowiesz się: 

 

Kopi Luwak

Jest oryginalną i drogocenną kawą, która jest marzeniem prawdziwego degustatora kawy. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Z pewnością ciekawym faktem jest to, że ziarna, z których wytwarzana jest kawa Kopi Luwak, wydobywane są z odchodów zwierzęcych. Luwak, nazywany cywetą, jest zwierzakiem, który zjada owoce kawowca ale nie trawi jego nasion, jedynie miąższ. Podczas procesów trawiennych wytwarza się naturalna fermentacja, która powoduje, że ziarna kawy nabierają niezwykłych właściwości. W rezultacie smak ziaren, przechodząc przez przewód pokarmowy, traci gorzki smak i zyskuje nowy, wyrazisty aromat. Ziarna z odchodów zostają oczyszczone i przetworzone w tradycyjny sposób. Reasumując kawa Kopi Luwak należy do najdziwniejszych kaw świata, jednak mimo to cieszy się popularnością i jest to najdroższa kawa na całym świecie. Cena za kilogram kawy waha się od 500 do nawet 1300 euro. Przede wszystkim charakteryzuje się unikalnym smakiem, o gęstej konsystencji a w jej aromacie kawy czuć ziemię, dziką dżunglę oraz orzechową i czekoladową nutę

Ciekawostka: Ceny kawy są bardzo wysokie, jednak uzależnione są od rodzaju zjedzonych ziaren przez Luwaka. Zwierzak może zajadać się kawą Arabicą lub kawą Robustą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach tych kaw, zapoznaj się z artykułem Odmiany kaw – czy znasz jej rodzaje.

 

Kopi Joss

Wymieniając najdziwniejsze kawy świata, z pewnością nie może zabraknąć kawy Kopi Joss której niezwykłość wynika z jej nietypowego sposobu przyrządzania. Niewątpliwie kawa Kopi Joss znana jest w Indonezji, w środkowej części wyspy Java i jest wydobywana z węgla drzewnego. Kawowiec wprowadzili koloniści holenderscy na terytorium kraju, dlatego szybko stał się popularny w światowej produkcji. Charakteryzuje się wysoką kwasowością. A więc w jaki nietypowy sposób jest przyrządzania? Do gorącej zmielonej kawy z cukrem wrzucany jest żarzący węgielek, który zmniejsza nadkwaśność kawy i usuwa nadkwasotę występującą po jej wypiciu. Początkowo kawa przeznaczona była dla osób poszukujących egzotycznych smaków dla podniebienia ale później stała się dość popularna dzięki medycznym pochwałom, stwierdzającym, że posiada w sobie zdrowotne właściwości. Reasumując nie jest zaliczana do najdroższej kawy świata i w smaku nie różni się od tradycyjnej czarnej, mocno posłodzonej kawy.

Ciekawostka: Historia kawy rozpoczęła się w latach 60. Legenda głosi, że właściciel straganu, zwany “Mr. Człowiek” chciał wzbogacić swój produkt i poprawić jego smak. Mężczyzna wpadł na pomysł, aby do kubka z gorącą wodą, fusami i cukrem dorzucić węgiel drzewny. Odstawił napój i czekał, aż przestanie bulgotać i syczeć. Po wyjęciu węgla poczęstował kawą swoich klientów.

 

Kopi Muntjac

Powstanie kawy również związane jest z pozyskaniem ziarna z odchodów. Muntjac jest zwierzęciem występującym w południowo-wschodniej Azji. Pochodzi z rodziny jeleniowatych. Jeleń zjada owoce kawy. Występuje u niego trawienie owoców, natomiast pestki, którymi są ziarna kawy, nie są przez niego trawione. Ziarna kawy są trudniej dostępne, ponieważ nie występują specjalne prowadzone hodowle zwierzaka, jak w przypadku Kopi Luwak. Są zdobywane w nietypowy sposób, w związku z tym zaliczana jest do najdziwniejszych kaw świata.

 

Małpia kawa

Zdziwił Cię fakt, że producentem kawy są zwierzęta zwane Luwak oraz Muntjac? Z pewnością to nie koniec niespodzianek, ponieważ kolejnym producentem najdziwniejszych kaw światamałpy. Nietypowa produkcja ma swoje miejsce na Tajwanie, gdzie plantatorzy pozwalają na pracę małpim przyjaciołom. Początkowo makaki tajwańskie zatruwały życie plantatorom i niszczyły całe zbiory poprzez rzucie owoców kawowca. Wypluwały jedynie pestki kawowca. Z czasem jednak okazało się, że małpy nie są wcale szkodnikami i plantatorzy zaczęli zbierać wyplute przez małpy ziarna kawy. Okazało się, że kawa, przy pomocy śliny małp, zyskuje wyjątkowy i aromatyczny, waniliowy smak. Niestety zbiory kawy wynoszą od 4 do 300 kilogramów rocznie. Małe zbiory tej kawy powodują, że dostępna jest jedynie na Tajwanie, w związku z tym wypicie takiej kawy jest zatem wyjątkowe i nie każdego zachwyci apetyczny smak kawy. 

 

Kawa od Jacu

Kolejnym rodzajem kawy, która z pewnością zaliczana jest do najdziwniejszych kaw świata, jest kawa, która zaszczyciła swoim smakiem Brazylię. Inna nazwa kawy to Jacu Bird Coffee, która otrzymywana jest również z pomocą zwierzątek, tym razem indyków, z gatunku penelopa ciemnonoga. Bez wątpienia zapoczątkowanie kawy było bardzo podobne do historii małpiej kawy. Ptaki, podobnie jak małpy, początkowo uznawane były za szkodniki brazylijskich plantacji. Przede wszystkim ziarna kawy pozyskiwane są z odchodów ptaków, które bardzo szybko trawią owoce kawowca, nie zmieniają ziarnom ich oryginalnego smaku. Przetrawione przez nich ziarna jedynie tracą nieco smak goryczy i sprawiają że kawa uzyskuje charakterystyczny i łagodny posmak.  

 

Kawa monsunowa

Kawa, inaczej zwana kawą indyjską, kawą indyjską monsunową, pochodzi z południa Indii. Co takiego wyróżnia kawę monsunową, że zaliczana jest do najdziwniejszych kaw świata? W przeciwieństwie do innych kaw jest przygotowywana metodą suchą. W związku z tym przechowywana jest w specjalnych magazynach, oczekując na nadejście pory monsunowej. Magazyny charakteryzują się tym, że nie znajdują się w nich ściany boczne. Kawa pęcznieje i nabiera stęchłego zapachu dzięki oddziaływaniu wilgotnych wiatrów monsunowych. Rozsypywana jest na podłodze pod wiatą, regularnie grabana i mieszana ręcznie. Nawilża się wilgotnym wiatrem. Proces pęcznienia kawy trwa od 12 do 16 miesięcy. Dodatkowo ziarna zmieniają swoją barwę na blado-złotą oraz działania te zmniejszają kwasowość kawy

Ciekawostka: Historia kawy monsunowej rozpoczęła się w czasach żaglowców, kiedy kawa transportowana była z Malabar w Indiach do Europy. 

 

Kawa o smaku wina 

Kolejna kawa, zaliczająca się do najdziwniejszych kaw świata z pewnością powstała z myślą o największych smakoszach wina. Kawa o smaku wina powstaje w wyniku wymieszania ziaren kawy w beczce z winem. W kolejnym etapie ziarna poddawane są suszeniu i paleniu. Mimo że kawa powstała w wyniku wymieszania w beczce z winem, nie ma w niej alkoholu. Oprócz tego, że kawa smakuje jak wino, ma również zapach wytrawnego wina. Kawa nie jest najdroższą kawą świata, ale charakteryzuje się wysoką ceną, ponieważ za opakowanie trzeba zapłacić 20 dolarów.

Ciekawostka: Pomysłodawcą wina byli amerykaninie John Veaver oraz Rick Mollinari, będący właścicielami kawiarni w Napa Valley w USA. 

 

Podsumowanie

Przed przeczytaniem artykułu zapewne byłeś przekonany, że znasz wiele rodzajów i odmian kaw. Jednak świat jest wielki i często może Cię jeszcze zaskakiwać tak jak najdziwniejsze kawy świata i nietypowe pozyskiwanie ich ziaren. Na pewno przeczytałeś tu o kawie, o której wcześniej nie miałeś pojęcia. Warto w życiu wszystkiego spróbować a w szczególności poznawać nowe smaki. Wiadomo, że kawa ma swój gorzki smak, który nie każdemu przypadł do gustu, ale każdą kawę można nieco osłodzić, wykorzystując popularne dodatki do kawy. Spróbuj już dziś najdziwniejszych kaw świata i przekonaj się, że warto.

Wpis został opublikowany w kategorii Kawa. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz