Skutki uboczne picia kawy

Negatywne skutki uboczne picia kawy oraz przeciwwskazania

Na temat wpływu kawy na nasz organizm przeprowadzonych zostało wiele badań. Kawa zachwyca swoim smakiem prawie każdego z nas. Uwielbiany przez nas pobudzający napój, posiada wiele pozytywnych właściwości m.in. działanie odchudzające czy pobudzające. Warto być również świadomym jego negatywnych właściwości takich jak m.in. działanie uzależniające. Osoby, spożywające kawę na co dzień, powinny wiedzieć, czy istnieją skutki uboczne picia kawy. Ważne jest również, aby zapoznali się z przeciwwskazaniami picia kawy.

 

Czytając dalej artykuł, dowiesz się:

 

Ból głowy po kawie oraz po odstawieniu kawy

Ból głowy pojawić się może w dwóch sytuacjach: w przypadku kiedy spożywamy za dużą ilość kawy lub w sytuacji, gdy odstawimy kawę i decydujemy się na odwyk. Są to typowe skutki uboczne picia kawy. Kofeina ma swoje zastosowanie w tabletkach przeciwbólowych. Jednak gdy bardzo boli Cię głowa lub gdy masz migrenę, zamiast pomóc, może nasilić ból głowy. W przypadku bólu głowy po odstawieniu kawy, ból ten może trwać nawet przez kilka tygodni. Istnieje kilka naturalnych sposobów na ból występujący po wypiciu kawy. Warto je poznać, niż od razu sięgać po leki przeciwbólowe. Zalicza się do nich:

  • picie dużej ilości niegazowanej wody
  • wykorzystanie technik relaksacyjnych
  • zwiększenie ilości snu oraz odpoczynku
  • spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu.

Ciekawostka: Dobrym sposobem na ból głowy może być kawa z cytryną. Dodanie do kawy cytryny lub soku z cytryny może przyczynić się do zmniejszenia migreny. Istnieją przeciwwskazania, aby długotrwale nie korzystać z takiego sposobu picia kawy. Może powodować zaburzenia żołądkowe czy nadkwaśność.

 

Ból serca po kawie

Wydaje się, że znane nam są skutki uboczne picia kawy. Zastanawiasz się, czy występuje szkodliwość kawy na serce. U niektórych osób, po wypiciu kawy może wystąpić kołatanie serca. Objawy te mogą wystąpić w wyniku nadmiernego spożywania kofeiny lub przemęczenia. Kawa przyczynia się do zwiększenia ciśnienia krwi i w związku z tym może oddziaływać na układ sercowo-naczyniowy. Picie zbyt dużych ilości kaw może przyczynić się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Wiadomo, że ciężko jest zrezygnować z kawy. Jednak dla zdrowia słuszne jest ograniczenie jej spożywania. Warto zadać sobie pytanie, czy nie zamienić kawy na rzecz innego napoju np. Yerba Mate. Również działa pobudzająco a jest zdecydowanie zdrowsza od kawy.

Ciekawostka: Przeprowadzone liczne badania naukowe pokazują, że spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach, może korzystnie wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy. Jednak tylko i wyłącznie przez osoby, które sięgają po nią sporadycznie. Chroni takie osoby przed zawałem mięśnia sercowego, udarem mózgu czy arytmią.

 

Kawa po zawale

Warto zapoznać się z opinią lekarza, na temat tego, czy mogą pojawić się skutki uboczne picia kawy po zawale. Zależy to głównie od tego, w jakim stopniu serce zostało uszkodzone, zażywanych przez nas leków czy towarzyszących chorób. Każdy organizm człowieka jest inny i inaczej reaguje na daną substancję. Jednak warto kilka tygodni po zawale odmówić sobie spożywania kawy, ponieważ spowodować może np. przyspieszenie akcji serca.

 

Picie kawy a ciśnienie – czy kawa podnosi ciśnienie?

Zawarta kofeina w kawie przyczynia się do podniesienia ciśnienia tętniczego, przejściowo i jednorazowo, zaraz po jej wypiciu. U niektórych osób wzrost ciśnienia utrzymuje się dłużej a u niektórych krócej. Dla osób, których organizm jest przyzwyczajony do kofeiny, a kawa spożywana jest w rozsądnych ilościach, wzrost ciśnienia jest coraz mniejszy i z czasem zanika. A więc czy występują skutki uboczne picia kawy i czy podnosi ona ciśnienie? Tak, ale w dużym stopniu zależy to od człowieka i wpływu na jego organizm. Może je również obniżać osobom, które piją kawę regularnie. Przeprowadzane badania pokazują, że osoby regularnie pijące kawę miały niższe ciśnienie krwi i tętno, niż osoby, które jej nie spożywały.

Kawa a nadciśnienie

U osób, które sporadycznie piją kawę, z wysokim nadciśnieniem, może wywołać wzrost ciśnienia tętniczego. Przyspiesza to udar lub zawał serca. Natomiast wieloletnie obserwacje pokazują, że regularne spożywanie kawy prowadzi do wywołania tolerancji organizmu na nią. Spożywana w racjonalnej ilości nie powoduje rozwoju nadciśnienia tętniczego. Kawa może szkodzić przy nadciśnieniu, ale zależy to od organizmu człowieka i spożywanej przez niego ilości kawy. Ciężko powiedzieć, czy na pewno u każdego wystąpią takie skutki uboczne picia kawy. Spożywając odpowiednią dobową dawkę kofeiny, odpowiadając na pytanie, jaką kawę pić przy nadciśnieniu, należy powiedzieć, że tą najlepszej jakości.

 

Kawa a cholesterol

Na pewno zastanawiałeś się, czy osoby z podwyższonym cholesterolem mogą spożywać kawę. W zależności od tego, w jaki sposób jest przygotowana i w jakiej ilości jest spożywana, może podnosić poziom cholesterolu. Ma to związek ze stopniem filtrowania kawy. W ziarnach kawy występują dwa związki, które należą do grupy diterpenów i są odpowiedzialne za wzrost poziomu cholesterolu kafeol i kafestol. Zalewając kawę wrzątkiem zaczyna się wytwarzać ich duża ilość. W związku z tym kawa powoduje wzrost poziomu cholesterolu. W niefiltrowanej kawie stężenie kafestolu jest bardzo duże. Dla osób z podwyższonym cholesterolem odpowiednia będzie kawa parzona oraz kawa rozpuszczalna, ponieważ nie zawiera w sobie właściwości zmieniających stężenie cholesterolu we krwi. Zbyt wysoki poziom cholesterolu w organizmie może być dla nas niebezpieczny i doprowadzić do zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. Osoby z wysokim cholesterolem powinny spożywać kawę w umiarkowanej ilości i powinny być świadome tego, że występują skutki uboczne picia kawy.

 

Kawa a cera – jaki wpływ ma kawa na cerę?

Zastanawiałeś się kiedyś, czy kawa może mieć negatywny wpływ na naszą cerę? Są to kolejne skutki uboczne picia kawy. Kofeinę zalicza się do odwadniaczy. Łatwo jest zauważyć, kiedy naszemu organizmowi brakuje wody. Cera robi się matowa i skóra staje się wysuszona. Prowadzić to może do utraty jędrności skóry i powstawania zmarszczek. Drugą negatywną cechą jest to, że osoby pijące kawę szybciej reagują na bodźce zewnętrzne. Takie pobudzenie powoduje nadprodukcję sebum, która wywołuje trądzik. Dla osób, mających problemy ze skórą, picie kawy może być niekorzystne. Kofeina może również wywołać wzrost poziomu insuliny, co powoduje pogorszenie trądziku.

Ciekawostka: Choć picie kawy może powodować niekorzystne działanie na naszą cerę, możemy wykorzystać fusy z kawy w naturalnej pielęgnacji i polepszyć dzięki nim jej stan.

 

Przeczyszczające działanie kawy – fakt czy mit?

Kawa nie tylko nas pobudza, ale również wzmaga perystaltykę jelit. Powoduje, że większość z nas po wypiciu porannej kawy musi szybko skorzystać z toalety. A więc odpowiadając na pytanie, czy kawa posiada skutki uboczne i działa przeczyszczająco, śmiało, można odpowiedzieć, że tak. Zastanawiasz się, dlaczego kawa przeczyszcza? Do żołądka oraz dwunastnicy kawa dociera bardzo szybko, powodując w nich wydzielanie gastryny. Ta z kolei powoduje szybkie pobudzenie jelita grubego do intensywnej pracy. Przeczyszczające działanie kawy jest faktem. 

 

Podsumowanie

Spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach nie jest szkodliwe, jednak trzeba zachować przy tym zdrowy rozsądek. Są grupy osób, które nie powinny sięgać po ten napój lub które powinny go ograniczyć. Warto dowiedzieć się więcej jakie są negatywne skutki picia kawy oraz przeciwwskazania, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Wszystko zależy od organizmu człowieka oraz od chorób towarzyszących. Jeśli nie chcesz zrezygnować ze swojego ulubionego napoju, dowiedz się więcej o jego właściwościach i skutkach ubocznych.

Wpis został opublikowany w kategorii Kawa. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz