Odmiany kawy – czy znasz jej różne rodzaje?

Typowe odmiany kaw: jemeńska, etiopska, kona, tanzańska, arabica, robusta

Kawa jest napojem znanym na całym świecie. Jednak niektórych może zdumieć wygląd surowych ziaren. Zadają sobie wtedy pytanie, jak to możliwe, że kawa jest zielona? Kawa nie tylko ma taki kolor, ale także jest rośliną, która posiada wiele odmian. Różnią się smakiem i aromatem, a także odpornością na szkodniki czy adaptacją do warunków upraw. Najpopularniejszymi odmianami kawy są Arabica i Robusta, które stanowią większość światowych upraw kawy. Poznaj typowe odmiany Twojego ulubionego naparu!

Ciekawostka: Czy wiesz, że kawa zielona ma działanie odchudzające? Jeśli jesteś ciekaw, w jaki sposób działa to przeczytaj artykuł „Czy picie kawy odchudza?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Typowe odmiany kawy

Kawa posiada bardzo dużą ilość odmian i klas ziaren, które wpływają między innymi na ilość kofeiny w naparze. Jest jednak ich kilka, które warto znać i wypróbować. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepszą dla siebie odmianę kawy i poczuć się jak prawdziwy koneser i jej znawca.

 

Kawa Arabica

Jest to najbardziej znany i popularny gatunek kawy. Arabica to najstarszy gatunek kawy na świecie, posiadający pyszny aromat i smak. Jest ona czysta i niewymagająca domieszek. Wyróżnia się dwie jej odmiany: „Brazylijską” (jeśli ziarna pochodzą z Brazylii) i „Other Milds” (jeśli ziarna pochodzą z innych krajów). Gatunek tej kawy jest trudny w uprawie, ponieważ wymaga odpowiedniej temperatury i nawilżenia. Jej ziarna są zielone lub zielono-szare.

Charakteryzuje się mocnym i łagodnym smakiem. Posiada niską zawartość kofeiny. Jest idealna na chwile relaksu.

 

Kawa Robusta

Została odkryta dopiero w XIX wieku. Jej ziarna miesza się z różnymi gatunkami kaw w celu wzmocnienia pobudzającego działania ze względu na wysoką zawartość kofeiny. Ta odmiana kawy ma ziarna żółto-zielone.

Charakteryzuje się mocnym, ostry i pobudzającym smakiem. Posiada prawie dwa razy wyższą od Arabiki zawartość kofeiny. Jest idealna dla miłośników espresso.

 

Kawa z Jemenu

Jest to kawa 100% Arabica. Jak sama nazwa wskazuje, kawa pochodzi z Jemenu. To niewielkie państwo, które leży w południowo-zachodniej Azji. Uprawiana jest na charakterystycznych trasowych plantacjach, z których pozyskuje się bardzo niewielkie ziarna Arabiki o niepowtarzalnym posmaku i aromacie. Ziarna kawy dzieli się na klasy. Jemen Matari i Jemen Ismalinajwyższe gatunkowo i najbardziej popularne. Posiadają one delikatny i subtelny smak z wyczuwalnymi nutami owoców, kwiatów i orzechów. Pozostałymi odmianami są Sanani i Haiymi. Cena kawy jest bardzo wysoka ze względu na niewielką ilość zbiorów.

Charakteryzuje się wysoką kwasowością i mocnym aromatem.

 

Kawa Etiopska

Jest to kawa 100% Arabica. Pochodzi z Etiopii, kraju będącego czołowym producentem kawy na świecie. Na jej terenie kawa występuje wszędzie i powszechnie, a nie uprawiana dziko rośnie. Nie powinno się jej silnie prażyć, ponieważ w łatwy sposób można zniszczyć jej indywidualny i pierwotny charakter. Kawa po etiopsku jest przygotowywana powoli, najczęściej w tygielku.

Charakteryzuje się łagodnością i niezbyt wyrazistą intensywnością.

 

Kawa Hawajska Kona

Gatunkowo wywodzi się z Arabiki. Pochodzi ona z Hawajów, a inaczej znana jest jako hawajska Kona. Jest uprawiana na zachodnim wybrzeżu, na zboczach wulkanów Mauna Loa i Haulalai. Ziarna uprawiane w innych regionach Hawajów już nie mogą być nazywane Kona. Gleba wulkaniczna jest bogata w minerały, dzięki czemu ziarna kawy Kona mają cudownie bogaty aromat i smak. Kawa posiada wysoką cenę ze względu na wysokie koszty utrzymania plantacji, transport i wysokie płace na rolników. Popyt na nią jest bardzo wysoki ze względu na jej ograniczoną ilość. Kona blend to nazwa kawy, która posiada co najmniej 10% certyfikowanych ziaren Kona. Najwyższą jakość ziaren posiadają te zebrane z jednego z ośmiu regionów uprawnych – Extra fancy.

Charakteryzuje się lekką kwaskowatością i średnią mocą o winno-korzennym, czekoladowym oraz pikantnym smaku.

 

Kawa tanzańska

Jest to kawa wywodząca się z Arabiki. Pochodzi ona z Tanzanii, która znajduje się we wschodniej części Afryki. Tanzańskie plantacje są idealnym miejscem do uprawy kawy. Do najpopularniejszych tutejszych terenów należy Utengule, który jest małą wioską u podnóża miasta Mbeya. Stopień wypalenia ziaren kawy wpływa na jej wyczuwalny smak. City roast ma kwiatowy smak, a Dark roast uwalnia smak jagód i interesujący posmak pieprzu.

Charakteryzuje się delikatnym smakiem i kwasowością oraz wyczuwalnymi nutami owocowo-czekoladowymi.

 

Arabica vs Robusta

Najważniejszymi różnicami między tymi dwoma odmianami kawy jest:

  • smak – Arabica jest łagodniejsza w smaku od Robusty, która ma natomiast wyrazisty i intensywny gorzki posmak,
  • zawartość kofeiny – Robusta cechuje się prawie dwukrotnie wyższą zawartością kofeiny niż Arabica,
  • cena – wielkość zbiorów i sposób uprawy wpływa najbardziej na cenę obu tych odmian. Plantacje Arabiki są znacznie większe od Robusty, ponieważ jej zbiory nie są tak obfite, jak tej drugiej. Arabica także jest trudniejsza w uprawie. Robusta jest tańsza ze względu na swoją bezproblemowość w uprawie.

 

Podsumowanie

Chcąc napić się kawy, najczęściej wybieramy tą znaną od danego klasycznego producenta, nie zwracając uwagi na jej odmianę. Może więc warto urozmaicić sobie dzień, sięgając nie tylko po tradycyjną odmianę kawy? Napar można także uatrakcyjnić wybranym przez siebie “Popularnym dodatkiem do kawy”.

 

Ciekawostka: Zobacz jak wygląda drzewo genealogiczne głównych odmian kawy!

Grafika pochodzi z serwisu kaizenbar.pl

Wpis został opublikowany w kategorii Kawa. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz