Kawa, jako napój pobudzający i relaksujący jest znana od lat. Przez to narosło wokół niej wiele mitów, legend i tajemnic. Niestety w wielu źródłach w Internecie możemy znaleźć informacje zupełnie inne, a nawet niekiedy sobie przeczące. Powinniśmy raz na zawsze się z nimi rozprawić i poznać prawdę! Czy kawę można przedawkować? Czy kawa podnosi ciśnienie? Kawa skraca życie? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć i ostatecznie rozegrać bitwę, które informacje dotyczące kawy są mitem, a które prawdą?
W tym artykule znajdziesz:
Obalamy mity
Kawa podnosi ciśnienie – mit
Kofeina zawarta w kawie oczywiście podnosi ciśnienie, jednak zawarty w niej kwas chlorogenowy, który jest jednym z najsilniejszych antyutleniaczy, obniża jednocześnie ciśnienie tętnicze krwi! Jeden składnik niweluje działanie drugiego. Zaskakujące jest to, że u osób, które spożywają kawę codziennie, wzrost wartości ciśnienia krwi nie następuje.
Kawa wywołuje raka – mit
Wręcz przeciwnie! Wyniki badań wykazują, że u osób pijących dużo kawy każdego dnia ryzyko zachorowania na raka wątroby i na raka prostaty znacznie się obniżyło. Zdrowotne i ochronne działanie polega na tym, że hamuje ona procesy nowotworzenia naczyń krwionośnych w guzie nowotworowym i hamuje rozwój komórek nowotworowych, regulując naprawy struktury DNA.
Kawa odwadnia – mit
Badacze, przeprowadzając wiele badań naukowych, wysnuli takie wnioski, że nawet wypicie kawy z dużą ilością kofeiny miało efekt moczopędny, ale bardzo krótkotrwały! Kofeina rzeczywiście może trochę odwodnić, jednak tylko wtedy gdy przekroczymy jej dawkę – czyli około 500 mg kofeiny. Co może was zdziwić, kawa z niższą zawartością kofeiny ma działanie nawet nawadniające. Opierając się na badaniach, umiarkowane spożycie kawy z wyważoną zawartością kofeiny nawadnia organizm tak samo jak woda.
Kawa rozpuszczalna jest szkodliwa dla zdrowia – mit
Kawa rozpuszczalna jest rozwodnionym ekstraktem z kawy, więc jej wpływ na organizm nie różni się wiele od kawy świeżo parzonej. Poziom zawartych w kawie rozpuszczalnej antyutleniaczy jest podobny do świeżej kawy. Jednak pułapką tutaj są wszelkiego rodzaju kawy rozpuszczalne z dodatkami np. 3w1, o smaku czekolady, czy cappuccino. Zawierają one ponad 50% cukru, tłuszczów trans, barwników i innych szkodliwych substancji.
Kawa skraca życie – mit
Regularne spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach ma wiele korzyści zdrowotnych – wpływa nawet na długość życia. Badania wykazują, że osoby pijące filiżankę kawy na co dzień są mniej narażone na ryzyko śmierci niż osoby niepijące kawy. Jest to ryzyko mniejsze nawet o 15%.
Potwierdzamy fakty
Kawa działa na ból głowy – fakt
Kofeina działa pozytywnie na ból głowy, wykazuje ona mocne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne oraz uaktywniające odpowiedź immunologiczną organizmu. W związku z tym kawa uzupełnia działania przeciwbólowe i przeciwgorączkowe różnych leków. Jak informuje jeden z czołowych producentów leków, kofeina zawarta w kawie, wzmacnia działanie przeciwbólowe znanego paracetamolu aż o 66%.
Kawa pomaga w nauce – fakt
Jak wskazują dotychczasowe badania – kofeina poprawia sprawność umysłową i usprawnia wydajność pamięci. Kawa dzięki swoim właściwościom poprawia naszą koncentrację, wpływa na logiczne myślenie i oczywiście odpowiednio pobudza.
Kawa działa pozytywnie na nasze ciało również z zewnątrz – fakt
Ziarna kawy są wykorzystywane do tworzenia balsamów, olejków, kremów, peelingów, jak i maseczek. Kawa stosowana w formie płukanki do włosów przyczynia się do ich wzmocnienia, a używana jako wcierka sprawi, że włosy będą szybciej rosnąć i poprawi się ich gęstość. Kawowe peelingi wykorzystywane są do walki z cellulitem, a napar kawowy regeneruję skórę i działa odmładzająco.
Kofeinę zawartą w kawie można przedawkować – fakt
Kofeina wypijana jest przez nas nie tylko w kawie, możemy znaleźć ją w różnych napojach, czekoladzie, czy tabletkach. Bezpieczna dawka kofeiny dla dorosłej osoby wynosi około 300 mg na dzień. Gdzie przedawkowanie kofeiny zaczyna się już od 500 mg, a natomiast powyżej 2000 mg mówimy już o zatruciu kofeiną. Skutkami zatrucia są m.in. zawroty głowy, drgawki, bezsenność, rozkojarzenie itp.
Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 – fakt
Jak wiemy, kawa poprawia metabolizm glukozy, co wiąże się ze zmniejszeniem insulinooporności i jednoczesnym zwiększeniem wrażliwości tkanek na insulinę. Dlatego też picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.
Kawa ułatwia oddychanie – fakt
Niektóre z przeprowadzonych badań wykazują pozytywny wpływ kawy na oddychanie. Okazuje się, że kawa zwiększa światło oskrzeli i ułatwia przepływ powietrza.
Kofeina jest zalecana przede wszystkim osobom chorującym na astmę, ponieważ rozszerza oskrzeliki, dzięki czemu łagodzi napady duszności i ułatwia pacjentom oddychanie.
Ciekawostki o kawie
Tak na zakończenie garść ciekawych ciekawostek o kawie. Sprawdź, czy uda się nam Ciebie zaskoczyć!
Czy wiesz, że?
- Kawa ma w sobie wiele witamin. Jedna filiżanka kawy zawiera witaminy B5 i B2, jak również potas, magnez i mangan.
- Znana marka Lavazza miała w swojej ofercie filiżanki kawy zrobione w formie ciastek! Wypijasz kawę i od razu przegryzasz ciastkiem.
- Badania przeprowadzane obecnie, udowadniają prozdrowotne właściwości kawy i pozytywne skutki jej picia.
- Osoby, które piją kawę, zamiast udać się na drzemkę, mają lepsze wyniki w pracy i są bardziej czujne.
- Krzew kawowca przeżywa nawet 70 lat.
- To w Gdańsku otworzono pierwszy sklep w Polsce z kawą i nosił on nazwę Koffeehause.
- Kawa, tuż po wodzie, jest najpopularniejszym napojem na świecie.
- Kawa zawiera w sobie ponad 800 smakowych związków, które jest w stanie rozpoznać człowiek.
- Jak mówi stara legenda, kawa została odkryta przez etiopskiego pasterza Kaldiego.
- Najdroższą kawą świata jest kawa Kopi Luwak – jest to kawa pozyskiwana z odchodów łaskuna.
- Kawa jest idealnym pretekstem do rozmowy i do rozpoczęcia imprezy!
Podsumowanie
Jak widać w powyższym artykule, kawa ma bardzo dużo właściwości, a jej szerokie zastosowanie jest znane każdemu. Jednak informacje na temat tego naparu podawane i rozpowszechniane w Internecie, czy nawet między sobą, bardzo często okazują się mitami i są nieprawdziwe. Więc, jak upewnić się, czy dana informacja jest prawdą, a nie mitem? Powinniśmy kierować się wynikami odpowiednich badań naukowych, słuchać ekspertów i bardzo dobrze filtrować informacje.