Rytuał picia Yerba Mate – kultura łącząca ludzi

 

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się:

 

Rytuał picia ostrokrzewu paragwajskiego

Yerba Mate to narodowy napój w Argentynie, Urugwaju i Paragwaju. Mate ma silne znaczenie kulturowe zarówno pod względem tożsamości narodowej, jak i społecznej. Picie suszu to zwyczaj mający pochodzenie przedkolumbijskie. Rytuał Yerba Mate bardzo przypomina ceremonię fajki pokoju. W obu przypadkach przedmiot jest przekazywany wokół grupy, tak aby wszyscy mogli się nim dzielić. Zarówno wymienianie się fajką pokoju, jak i tykwą reprezentuje przyjaźń i wspólnotę. W każdej tradycji, która przetrwała tak długo, istnieje zbiór niewypowiedzianych zwyczajów oraz zasad. Nieprzestrzeganie ich sprawi, że staniesz się bardzo nieuprzejmy, a przynajmniej nieświadomy. 

 

Przebieg ceremonii

Rytuał picia Yerba Mate to aktywność grupowa. Uczestnicy siedzą w kręgu, a cebador, czyli gospodarz przygotowuje naczynie z gorącą wodą. Matero jest przekazywana dookoła kręgu po prawej stronie, a każdy pijący po opróżnieniu przekazuje go z powrotem do gospodarza do ponownego parzenia. Należy pamiętać, aby nie dziękować gospodarzowi za otrzymany napój. Końcowe podziękowanie “gracias” oznacza, że ​​pijący ma już dość i nie chce kolejnej dawki napoju. 

Najważniejszą zasadą picia suszu jest, aby nie dotykać bombilli. Ponowne dostosowanie rurki, mieszanie lub przesunięcie jej w jakikolwiek sposób uważa się za niegrzeczne. Nikt oprócz cebadora nie ma prawa przesuwać słomki. Kiedy nadejdzie Twoja kolej, dotknij bombilli ustami. Pij Yerba Mate, aż nie będzie już płynu. Rurka wyda ssący, bulgotliwy dźwięk. Po zakończeniu przekaż naczynie gospodarzowi.

Rytuał przebiega w kółko w ten sposób, aż Yerba Mate stanie się lavado (wypłukana) lub po prostu do chwili wyczerpania ciepłej wody. Zwykle susz traci smak po napełnieniu tykwy około 10 razy lub więcej, w zależności od zastosowanego produktu. Im starsza Yerba Mate tym jest silniejsza i bardziej wydajna.

 

Yerba Mate – napar przyjaźni

Pomimo, że ceremonia picia Yerba Mate może początkowo wydawać się skomplikowana, to rytuał jest typową czynnością dla wielu ludzi. Warto zanurzyć się w dalekiej kulturze i chociaż raz znaleźć okazję do wzięcia udziału w jednym z najświętszych obrzędów Argentyny. To codzienne i niepozorne wydarzenie reprezentuje inne podejście do życia. Ceremonia Yerba Mate jest idealnym czasem na odłożenie na bok problemów oraz prozy życia i jest doskonałą szansą na spotkanie się ze znajomymi i rodziną. To czas na docenienie znaczących relacji w życiu. Mówiąc prosto, rytuał Yerba Mate to świetny powód, dla którego przyjaciele mogą się spotkać i cieszyć się swoim towarzystwem.

Wpis został opublikowany w kategorii Yerba Mate. Dodaj artykuł do zakładek.

Dodaj komentarz